Halloweenské dopoledne ve škole

Halloweenské dopoledne ve škole
31. 10. 2022

HALLOWEEN

Je keltský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Svátek se zachoval především v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (což v překladu znamená koledu, nebo něco provedu - což obvykle znamená pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a „koledují“ o sladkosti. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějky, duchové, příšery atd. Typickými barvami jsou oranžová a černá, oranžová symbolizuje podzim a černá temnotu a smrt. V Česku nejde o tradiční svátek. U nás se slaví tzv. dušičky, při kterých vzpomínáme na své blízké zesnulé. Dospělí u nás svátek většinou neslaví, děti se ale stále rády převlékají do děsivých kostýmů. Některé domácnosti si před dům dávají vyřezávané dýně a sledují horory.

Na fotografii vidíte nejhezčí masky z každé třídy na velké škole. Úspěšně se zapojily i děti na malé škole. Děkujeme moc všem zúčastněným.  Za ŽP: N. Štorková, Mgr. J. Balášová

Od levé strany

                  dole: Anna Balášová (5.A), Nikola Štorková (9.), Šarlota Kubínová (9.)

                  nahoře: Berenika Nováková (5.B), Amálie Ďuráčová (8.), Adéla Brňáková (6.),

                              Adriana Tomášková (7.)

                  uprostřed: Mgr. Jana Sevránková

Další fotky naleznete ve fotogalerii: Halloweenské dopoledne